Mesaj Gönder Haber Anasayfası Çankırı Tarihi Kültür Sanat Sayfası Resim Galerileri İletişim Bilgileri  

 

 
                   

     İLÇELER

  Atkaracalar

  Bayramören

  Çerkeş

  Eldivan

  Ilgaz

  Kızılırmak

  Korgun

  Kurşunlu

  Orta

  Şabanözü

  Yapraklı

 

 

 

 

   Çankırı Genel

   Çankırı Yol

  Gezi Haritası

  Site Haritası

 

 

       ÇANKIRI KALESİ

Hititler tarafından kentin kuzeyinde tepe üzerine moloz taş ve tuğla karışımı harçla birleştirilerek kurulmuştur.Kale etrafında Roma Dönemine ait nekropol alanı ve kale altında su sarnıcı ,dışarı ile irtibat mağaraları,gözetleme ve ateş kuleleri mevcutken şimdi birkaç sur kalıntısı kalmıştır.

Kalenin inşaatı doğudan güneybatıya doğru düzensiz olarak gerçekleştirilmiştir.Kuzey ve batı cepheleri doğal düzlüktür.Güney cephesi ise keskin yamaç halindedir.Kalenin büyük kapısı doğu yönünde yapılmış ve daha sonraları kuzeydoğu yönüne duvar çekilmiştir.Ulaşım doğu ve kuzey yönlerinden temin edilir.Kale 100x200 m. Boyutlarında olup ,yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Evliya Çelebi ,kalenin dikdörtgen şekilli ve taştan yapılmış bir adet kapısının olduğundan bahseder.Kale,1830 lu yıllara kadar işlevini sürdürmüş ve o yıllardan sonra sürekli tahribata uğramıştır.1847 ye kadar kalabalık bir mahalle iken ,meydana gelen kolera salgını sonucu halk kaleyi terk ederek düzlüğü inmiştir.1893 ‘de Flotwell kalenin harap bir vaziyette olduğunu kaydeder.

      Günümüzde sadece kale kapısı tarafındaki duvar kalıntısı kalmıştır.Kaynaklarda ,kalede geçmişte bir mabedin var olduğu bildirilmektedir.Çankırı’nın geçirmiş olduğu depremler nedeniyle kalıntılar tamamen yok olmuştur.

Kale içinde aşağıya doğru inen 45 mt.lik uzunlukta büyük bir dehliz bulunmaktadır.Dehlizin sonu, toprak ve taşlarla dolmuştur.Kale altında bulunan su sarnıcı ve  irtibat yollarıyla bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Kalenin güney  yamacındaki keskin uçurumun altında su sarnıcının girişi  bulunmaktadır. Halen kalenin altındaki  acı su çeşmesinin  kaynağı bu su sarnıcıdır.

         Su sarnıcının içersinde çeşitli yönlere giden ,ancak meraklıların bir kazaya neden olmaması için çok eskiden ağızları örülerek kapatılan dehlizler bulunmaktadır.

Kalenin doğu tarafında bulunan Roma dönemine ait nekropol alanındaki kaya mezarları ve diğer mezarlar hazine avcıları tarafından kazılarak tahrip edilmiştir.Çok sayıda mezar açığa çıkarılmıştır.2005 Yılında etrafı Çankırı Belediyesi tarafından tel çit ile çevrilmiştir. Sit alanında açığa çıkan mezar kalıntıları görülebilir.

 Kale’de Çankırı’nın fatihi  EMİR KARATEKİN’İN TÜRBESİ’ bulunmaktadır.Kesin doğum ve ölüm tarihi bilinmemektedir.(1106 da Haçlı seferleri sırasında şehit düştüğü tahmin olunmaktadır.)Türbede Karatekin ile birlikte üç lahit daha vardır.Bunlardan birisi eşi,diğer ikisi evlatlarıdır.Türbe manevi olduğu kadar tarihi özellikle de taşır.

Çankırı’da ayakta kalabilen tek Danişmentli dönemi eseridir. En önemli onarımı 1. Cihan savaşı sırasında görmüştür.Halk tarafından İlkbahar aylarında ziyaret edilerek anısı yaşatılmaya çalışılmaktadır..Halen mesire yeri olarak ta kullanılmaktadır.Çankırı Kalesi muhteşem Çankırı panoraması ve buram buram tarih kokan mekanı ile turistlerin uğramadan geçmediği ilginç gezi yerlerindendir.

 

      ÇANKIRI MERKEZ

   Taş Mescit

   Büyük Camii

   Çivitçioğlu Medresesi

   Saat Kulesi

   Yaran Evi

   Eski Çankırı Evleri

   Tarihi Çamaşırhane

   Tuz Mağarası

   Koca Meşe

   Çankırı Kalesi

   Taş Mektep

    Prf.Dr.Rıfkı Kamil Urga       Araştırma Merkezi

   Çankırı Müzesi

 

    El Sanatları

   Gelenek ve Görenek

   Çankırı Mutfağı

   Çankırı Türküleri

 

    Flora

 

 

    Dağ Yürüyüşü

   Kış Sporları

   Avcılık

   Yamaç Paraşütü

 

 

Lüzumlu

Telefonlar

 

Ulaşım

 

Konaklama

 

Linkler